Rygorystyczne rodzicielstwo zamienia dzieci w kłamców

Udostępnij artykuł:

Rygorystyczne rodzicielstwo może zmienić dzieci w adeptów kłamstwa, ponieważ nie czują się bezpiecznie mówiąc prawdę – twierdzą eksperci.

Psychoterapeuta Philippa Perry powiedziała, że dziecko nie powinno być jedynym winnym w przypadku kłamania, ale styl rodzicielstwa może mieć duży wpływ na ich zdolność i gotowość do krętactwa.

Badanie przeprowadzone przez kanadyjską psycholog Victorię Talwar, używając „gry w podglądanie”, potwierdziło te doniesienia. Badając dwie szkoły w Zachodniej Afryce, jedną o rygorystycznych zasadach, a drugą o bardziej swobodnym podejściu, badacze poprosili dzieci, aby odgadły, jaka rzecz robiła hałas w trakcie zabawy.

W opisywanym teście poproszono dzieci o zidentyfikowanie obiektów bazując wyłącznie na dźwiękach, przy czym ostatni z nich nie miał nic wspólnego z tym, jak wygląda. Badacz opuścił pokój, a po powrocie pytał dziecko, czym jest dana rzecz i czy uczestnik eksperymentu pozwolił sobie na podglądanie.

Dr Talwar stwierdziła, że liczba uczniów ze szkoły „wyluzowanej”, którzy kłamią i mówią prawdę, jest mniej więcej na równi z badaniami w innych szkołach. Jednakże uczęszczający do szkoły rygorystycznej szybko kłamali i czynili to „bardzo skutecznie”.

Autor publikacji pt. „Born Liars – Dlaczego nie możemy żyć bez oszustwa” Ian Leslie skomentował, że szkoła, poprzez aktywne potępianie kłamania, tworzy tym samym „maszynę” do produkowania bardzo skutecznych oszustów.

Żona artysty Graysona Perry’ego wyjaśniła rezultaty „gry w podglądanie” w rozmowie z Daily Mail: „Jeśli dziecko kłamie, aby uniknąć kłopotów, to kłamstwo nie zależy wyłącznie od dziecka, jest to sytuacja współtworzona. Powstała atmosfera, dzięki której dziecko nie czuje się bezpiecznie mówiąc prawdę. Więc nie można potępiać dziecka za kłamstwo”.

„Nie robimy naszym dzieciom żadnej łaski, gdy prześladujemy ich za kłamstwo. Możemy być ciekawi oszustwa, możemy się nim zainteresować i spojrzeć na nasz wkład w tym przypadku. Ale bycie drakońskim i rygorystycznym nie poprawi sytuacji”.

Źródło: The Independent

Komentarze Facebook

Piotr Zelek - o autorze

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

Wszystkie artykuły autorstwa użytkownika Piotr Zelek →

One Comment on “Rygorystyczne rodzicielstwo zamienia dzieci w kłamców”

  1. Najłatwiej oczerniać rodzica. Prawda jest taka, że w popieprzonych czasach mamy do czynienia z dziwnymi reakcjami ludzkimi i nie ma co się temu dziwić. Zorganizujcie normalne warunki do rozwoju, a przede wszystkim życia, to i w rodzinach zapanuje szczęście, ład i spokół. Gamonie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *