Jasna strona Comic Sans

Udostępnij artykuł:

Designerzy, o których powszechnie wiadomo, że są najbardziej wspaniałomyślną grupą, od dawna potępiają użycie Comic Sans. Kampania mająca na celu banowanie czcionki jest prowadzona w sieci od 1999 roku. „Korzystanie z Comic Sans jest jak pojawienie się na oficjalnej imprezie w stroju klauna” – stwierdziła współzałożycielka kampanii Holly Combs.

Jednak, jak przekonuje Lauren Hudgins w rozmowie z „Establishment”, wspólna nienawiść do Comic Sans zdaje się ignorować jej pewien ukryty atut, ponieważ jest to jedna z najlepszych czcionek dla osób z dysleksją, a zatem około 15 procent Amerykanów. Kobieta opowiada historię o tym, jak jej siostra, która ma trudności w nauce, wykorzystała Comic Sans jako narzędzie, które pomogło jej ukończyć niełatwy kierunek studiów – biologię morską.

Co ciekawe, to właśnie ta specyficzna osobliwość Comic Sans czyni ją przystępną. – Nieregularne kształty liter w Comic Sans pozwalają jej skupić się na poszczególnych częściach słów – pisze Hudgins. – Podczas gdy wiele czcionek używa powtarzających się kształtów do tworzenia liter, takich jak obrócone „p”, aby uzyskać „q”, Comic Sans używa kilku powtarzających się kształtów, tworząc odrębne litery (chociaż w istocie „b” i „d” to tak naprawdę lustrzane odbicie). – Wszechobecny Times New Roman, ze wszystkimi jego wariantami, jest często nieczytelny.

Dlatego też Comic Sans jest rekomendowany przez British Dyslexia Association i Dyslexia Association of Ireland. Post z 2016 roku opublikowany przez American Institute of Graphic Arts jasno stwierdza, że może to być najlepsza czcionka dla osób z dysleksją, biorąc pod uwagę jej „ujednoznacznienie znaków” i „różnice wysokości liter”. Mimo że powstały czcionki specjalnie zaprojektowane do czytania przez osoby z dysleksją – jak np. Dyslexie i OpenDyslexic – to po prostu nie mają one przystępności przypisywanej Comic Sans. Hudgins twierdzi, że niechęć do Comic Sans to wręcz „ableizm”, a takie podejście bagatelizuje trudności w czytaniu u milionów ludzi.

Źródło: TheCut

Komentarze Facebook

Piotr Zelek - o autorze

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

Wszystkie artykuły autorstwa użytkownika Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *