„Gdzie jest Nemo” byłby zupełnie innym filmem, gdyby opierał się na nauce

Udostępnij artykuł:

Jeśli „Gdzie jest Nemo” byłby skrupulatny pod względem naukowym, najpopularniejsza rybka Disneya mogła by zmienić swoją płeć na żeńską.

Chcecie zepsuć całą zabawę wokół animowanej rybki? Zostawcie to naukowcom! 🙂 „Gdzie jest Nemo” był kasowym animowanym hitem (nagrodzonym Oscarem) o błazenku, który poszukuje swojego młodocianego syna – dzieciak ten został wyłowiony z morza i trafił do akwarium w gabinecie dentystycznym.

Ciężko jest znaleźć małolata, który nie oglądał lub nie zna historii o błazenku Nemo. Czy nie byłoby to czymś nietuzinkowym, gdyby film lub jego następna odsłona dokładnie odzwierciedlały życie błazenków? Takie pytanie wysuwa Patrick Cooney z „The Fisheries Blog”.

Cooney zna się na rzeczy. Bada życie i funkcjonowanie ryb w North Carolina State University już od 21 lat. Na swoim blogu w 2013 roku zastanawiał się, czy byłoby tak źle, gdyby Disney pokazał, w jaki sposób błazenki często… zmieniają płeć.

Zgadza się – w prawdziwym życiu Nemo mógłby stać się kobietą. Błazenki to sekwencyjne hermafrodyty, które pomagają zachować ten gatunek, utrzymując odpowiednią liczbę dorosłych samic i samców. Wszystkie młode błazenki są osobnikami płci męskiej, a po sparowaniu dominujący partner staje się kobietą.

Uwaga – spoilery!

Oznacza to, że jeśli mama Nemo zostanie zabita (tak jak zresztą większość błazenków), a Nemo sparuje się z tatą po odnalezieniu go, wówczas jedna z ryb stanie się kobietą (prawdopodobnie tata). Lub też jeśli tata zostanie złapany, Nemo może stać się samicą, gdy sparuje się z innym samcem.

„Chociaż stanowi to zupełnie inną fabułę, to wciąż brzmi jak szalona przygoda!” – pisze Cooney w swoim artykule zatytułowanym: „Gdzie jest Nemo okłamał twoje dzieci”. W zasadzie brzmi to tak, jakby próbował wykorzystać ten film do nauki o małych rybach.

„Po prostu bawimy się tutaj konwencją, pokazując zwariowany cykl życia błazenka, kojarząc to z czymś, co ludzie znają (…) z Gdzie jest Nemo” – tłumaczy autor bloga w komentarzach (które słusznie głoszą, że przecież ryby w rzeczywistości głosu nie mają).

Źródło: CNN Entertainment

Komentarze Facebook

Piotr Zelek - o autorze

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

Wszystkie artykuły autorstwa użytkownika Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *