Dlaczego koty lubią przebywać w kartonach?

Udostępnij artykuł:

Hipotezą, która jest często przywoływana w przypadku upodobania kotów do chowania się i zabawy w kartonach jest ta mówiąca o tym, że są one drapieżnikami (mówiąc w kategoriach ewolucyjnych) – lubią więc zajmować przestrzeń, która zakrywa ich z każdej strony w celu ataku na potencjalną ofiarę. Cóż, są też inne hipotezy…

Jeśli jesteś właścicielem kota, być może udało ci się zauważyć, że twój kot naprawdę uwielbia puste pudełka po butach lub opakowania kartonowe (w zależności od wielkości zwierzaka). Często twoi koci przyjaciele sprawiają, że te puste, pozornie bezużyteczne pudełka stają się ich ulubionym miejscem do przebywania. Dlaczego? Co jest takiego specjalnego w tych królestwach z kartonu?

Koty uwielbiają pudełka, niezależnie od kształtu i wielkości. Szczerze powiedziawszy też powinieneś tego spróbować! Po prostu umieść pudełko przed kotem, a to, czego będziesz świadkiem, to prawdziwe, nieskalane szczęście na twarzy twojego ulubieńca, a przynajmniej ciekawość i intryga!

Koty są drapieżnikami!

Jedną z teorii, która często przywoływana jest przy dyskusjach o takim zachowaniu kotów, jest to, że są one z natury drapieżnikami, mówiąc w kategoriach ewolucyjnych, więc lubią przyjmować pozycję, która zakrywa je wystarczająco z każdej strony w celu zasadzki na ich ofiarę. Oczywiście nie zaatakują kogoś za każdym razem, gdy będą bawić się pudełkiem, ale to właśnie ich naturalne, instynktowne zachowanie działa w ten sposób.

Narzędzie komfortu i bezpieczeństwa

Jednak z twoim kotem dzieje się wtedy coś jeszcze, ale jest to związane z behawioralnymi aspektami tych zwierząt. Etolog Claudia Vinke z Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadziła badania na temat poziomu stresu kotów. Stwierdzono, że te futrzaki, które miały w zanadrzu puste pudełka, były bardziej interaktywne, przyjazne i komfortowe w relacjach z otaczającymi je ludźmi w porównaniu do tych kotów, które nie mogły bawić się z kartonem. Można więc stwierdzić, że koty czerpią pociechę i bezpieczeństwo z pudełek.

„Po prostu ukryjmy się przed naszymi problemami”

Inną przyczyną tego zachowania jest ogólna natura kotów. Są one raczej słabe w stawianiu czoła trudnym sytuacjom. Uważają, że łatwiej (jak większość ludzi) po prostu uniknąć takich sytuacji. I oto – voila! Pudełko oferuje właśnie tę opcję – ucieczkę od świata zewnętrznego. Zamknięte otoczenie zapewnia im poczucie bezpieczeństwa przed zbliżającymi się sytuacjami stresującymi, które mogą zaatakować znienacka w ciągu dnia.

Trzeba zauważyć, że nie wszystkie koty wykazują ten rodzaj zamiłowania wobec pudeł. Ale w przypadku kotów, które to wykazują, powyższe hipotezy są jednymi z najbardziej wiarygodnych założeń, które wyjaśniają tajemniczą miłość kotów do kartonów.

Źródło: Science ABC

Komentarze Facebook

Piotr Zelek - o autorze

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

Wszystkie artykuły autorstwa użytkownika Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *