Człowiek, który przetrwał zatonięcie Titanica… i czterech innych statków

Udostępnij artykuł:

Arthur John Priest, angielski palacz na statkach parowych, zasłynął przetrwaniem zatonięcia RMS Titanic. Jak się okazuje, nie był to jego jedyny wyczyn tego rodzaju.

Priest przyszedł na świat 31 sierpnia 1887 roku w Southampton jako syn Harry’ego Priesta (pracownika fizycznego) i Elizabeth Garner, będąc jednym z ich dwunastu potomków. W 1915 roku Priest ożenił się z Annie Martin i miał z nią troje dzieci: Arthura Johna, George’a i Fredericka Harry’ego. Rodzina mieszkała przez wiele lat przy 17 Briton Street w Southampton.

Mężczyzna pracował jako palacz na statkach napędzanych parą. Uważano go za członka grupy znanej jako „czarny gang”, w skład której wchodziło 27 osobników płci męskiej: sześciu palaczy, dwóch trymerów i asystentów określanych mianem „peggies”, których zadaniem było donoszenie prowiantu i innych potrzebnych rzeczy reszcie załogi. Praca tego typu okryta była niesławą z uwagi na bóle pleców i konieczność pracowania bez zakładania koszulki (co miało związek z wysokimi temperaturami w pobliżu pieców).

Priest znany jest z przetrwania pięciu(!) zatonięć statków i jednego rozbicia o ląd. Wśród statków, którymi podróżował, można wymienić: HMHS Asturias (1907 r.), RMS Olympic (1911), RMS Titanic (1912), RMS Alcantara (1916), HMHS Britannic (1916) oraz SS Donegal (1917). Wszelkiego rodzaju wypadki na morzu i zatonięcia były w tamtym czasie stosunkowo powszechne.

Los nie był łaskawy dla Priesta, który wydawał się posiadać szczególnego pecha podczas pracy na kolejnych statkach. Po przetrwaniu pięciu zatonięć i jednego poważnego rozbicia, Priest ostatecznie zrezygnował ze swojej pracy. Resztę swoich dni spędził na lądzie w Southampton wraz ze swoją małżonką Annie. Takie przejście na emeryturę zdawało się być jednak nieco wymuszone, gdyż sam Priest deklarował, że nikt nie chciał z nim pracować z uwagi na jego „klątwę”.

Niektóre źródła podają, że mężczyzna posiadał również syna zwanego John Arthur Priest, który urodził się w 1917 roku, ale zmarł już trzy lata później. Być może posiadał on także dwie siostry, Nellie i Emmę, ale nie zostało to nigdy ostatecznie udowodnione.

Poza jego imponującymi doświadczeniami związanymi z katastrofami morskimi, niewiele wiadomo o jego życiu. Nie wiemy czym się zajmował po zrezygnowaniu z pracy na stanowisku palacza, jak i również nie wiemy zbyt wiele na temat jego żony lub innych członków rodziny. Wiadomo natomiast, że zmarł on w wieku 50 lat z powodu zapalenia płuc w swoim domu w Southampton, co miało miejsce w 1937 roku. Priest został pochowany w Saint John Churchyard w Membury (Anglia). Do historii przeszedł jako „niezatapialny palacz”, co dobrze oddaje ducha jego nietuzinkowych doświadczeń.

Źródło: Wikipedia (ENG)

Komentarze Facebook

Piotr Zelek - o autorze

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

Wszystkie artykuły autorstwa użytkownika Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *