Superfekundacja, czyli o tym jak kotka może być w ciąży z różnymi samcami naraz

Udostępnij artykuł:

Czy wiesz, że miot kociąt może czasami mieć więcej niż jednego ojca? Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na grono uroczych kociąt i zastanawiałeś się, jakim cudem mogą być spokrewnione, być może byłeś świadkiem zjawiska znanego jako superfekundacja (lub nadpłodnienie).

Po pierwsze – czym jest superfekundacja?

“Superfekundacja ma miejsce, gdy samica paruje się z dwoma lub więcej samcami” – mówi Donald Shellenberger z VCA Smoketown Animal Hospital w Lancaster w Pensylwanii. “Jeden miot może potencjalnie mieć wielu ojców, o ile parują się oni z samicą w odpowiednim okresie poczęcia.”

Okazuje się, że miot kociąt może mieć dwóch lub nawet więcej ojców. Taka sytuacja jest często obserwowana u bezpańskich zwierząt, a także u niewysterylizowanych kotów płci żeńskiej, które żyją w tym samym gospodarstwie domowym z jednym lub większą liczbą niewykastrowanych kocurów (pojedynczy kociak nie może mieć wielu ojców, każdy kociak w miocie ma tylko jednego ojca).

“Prawdopodobnie zjawisko to występuje nawet częściej u psów niż u kotów, ponieważ koty owulują poprzez kopulację” – mówi dr Shellenberger. “Może się to również zdarzyć w przypadku innych gatunków, szczególnie u zwierząt z wieloma komórkami jajowymi i sporym miotem”.

Jak dochodzi do superfekundacji?

Dla kotów optymalny czas do poczęcia jest krótszy niż u psów. Okres płodny kota może teoretycznie wynosić do siedmiu dni, ale czasami potrafi się sprowadzać do zaledwie jednej doby (dla porównania psy są płodne przez około 2-3 tygodnie). Koty są indukowanymi owulatorami, co oznacza, że akt parowania sygnalizuje jajnikom uwalnianie jaj. Tak więc, jeśli samica kota kopuluje z więcej niż jednym kocurem w okresie płodnym, jej komórki jajowe mogą być potencjalnie zapłodnione przez więcej niż jednego samca.

Jak określić, czy miot kociąt ma więcej niż jednego ojca?

“Można stwierdzić, czy kocięta z tego samego miotu mają różnych ojców przyglądając się cechom charakterystycznym, rozmiarom i kolorom [kociąt]” – wyjaśnia dr Shellenberger.

Można to łatwiej zrozumieć w odniesieniu do szczeniąt, ponieważ rozmiar ciała i inne cechy fizyczne mogą się tam znacząco różnić. Na przykład, jeśli miot szczeniąt zawiera szczenięta wyglądające jak Chihuahua i niektóre szczenięta wyglądające jak Basset Hound, przyczyną może być nadpłodnienie.

Jednak u kotów cechy fizyczne są znacznie mniej zróżnicowane (na przykład nie ma kotów o wadze 36 kilogramów – przynajmniej nie w przypadku kotów udomowionych). Niektóre kolory futra i kolory oczu mogą być recesywne, więc nie zawsze są to wyraźne znaki. Główną wskazówką są kocięta, które wyglądają drastycznie odmiennie od siebie. Kiedy rodzice mają mieszane pochodzenie, zadanie to może być nieco trudniejsze, szczególnie jeśli nie znamy dominujących ras w mieszance każdego z kotów. Ale jeśli kotka to Ragdoll i widać kilka kociąt, które wyglądają jak domowe krótkowłose, a niektóre jak Persowie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z superfekundacją.

Jeśli matka i wszyscy potencjalni ojcowie są przedstawicielami jednej rasy czystej krwi, niemożliwym będzie odkryć, czy więcej niż jeden kocur spłodził kocięta. W takich przypadkach pomocnym będzie odpowiednie badanie DNA.

Jak często zdarza się nadpłodnienie u kotów?

Superfekundacja zdarza się częściej niż nam się wydaje, a u kotów często nie zdajemy sobie sprawy, że miot ma więcej niż jednego ojca. “U zwierząt, które mogą swobodnie wędrować, kiedy i gdzie im się podoba, zjawisko to jest dość powszechne” – mówi dr Shellenberger.

Źródło: Catster.com

Komentarze Facebook

About Piotr Zelek

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

View all posts by Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *