Rybak spał na fortunie przez 10 lat, nie będąc tego świadomym

Udostępnij artykuł:

Ogromna perła, która prawdopodobnie pochodzi z gigantycznego małża, może okazać się największym tego typu okazem na świecie – a jeśli fakt ten zostanie potwierdzony, szacuje się, że jej wartość to ponad 100 milionów dolarów.

Pewien rybak na Filipinach przechowywał przez ponad 10 lat w swoim domu coś, co może być największą naturalną perłą, jaka kiedykolwiek została odnaleziona.

Monstrualna perła ma 30 cm szerokości, 67 cm długości i waży 34 kilogramy. Jeśli potwierdzi się założenie, że powstała ona w olbrzymim małżu, prawdopodobnie zostanie wyceniona na ponad 100 mln USD.

Według raportu lokalnej gazety Palawan News, mężczyzna z Puerto Princesa na wyspie Palawan odnalazł ją ponad dziesięć lat temu podczas połowów. Kotwica jego łodzi zahaczyła o gigantycznego małża i mężczyzna zmuszony był zanurkować, aby go usunąć.

Nie był świadom jego potencjalnej wartości, ale zachował perłę jako amulet szczęścia. Kiedy przeprowadzał się do innej części prowincji, powierzył ją swojej ciotce Aileen Cynthii Maggay-Amurao, która pracuje w samorządzie lokalnym jako urzędnik ds. turystyki.

– Przyniósł mi ją bo jest dość ciężka – skomentowała w rozmowie z “The Guardian”.

Za jego zgodą ofiarowała ona perłę burmistrzowi, Lucilo R Bayonowi, jako nową atrakcję turystyczną miasta. Okaz ten jest teraz wystawiony w atrium Nowego Zielonego Ratusza w Puerto Princesa.

Maggay-Amurao oznajmiła reporterom, że szuka teraz pomocy u ekspertów, aby poświadczyć autentyczność perły.

– Do tej pory w oparciu o nasze śledztwo za pośrednictwem Internetu nie udało się znaleźć żadnego okazu tego typu i tak wielkiego jak on.

Mężczyzna jest jej siostrzeńcem i trzymał perłę pod łóżkiem jako talizman – wyznała w dalszej części rozmowy.

– Twierdził, że za każdym razem, gdy idzie na ryby, dotyka perły.

Kobieta opublikowała specjalny apel na Facebooku z prośbą o pomoc eskpertów w sprawie potwierdzenia autentyczności znajdźki.

Ciekawą naturę ludzkiego zafascynowania perłami zauważa jeden z Internautów: “Perły są na swój sposób dziwne. A raczej to ludzie są trochę dziwni. Przypominają one trochę kamienie migdałowe, ale wyjęte z życia morskiego. A my po prostu wpadamy w zachwyt i zbieramy je, bo lubimy błyszczące rzeczy”. Swoją cegiełkę w tej dyskusji dorzuca drugi użytkownik pewnego forum: “To samo tyczy się diamentów? Czy są drogie, bo są rzadkie? Nie. Czy są one drogie, ponieważ uczono ludzi, że są drogie, a przez to cenne? Tak”.

Źródło: The Guardian

Komentarze Facebook

About Piotr Zelek

Czytam, dociekam, piszę. Zapraszam do kontaktu :)

View all posts by Piotr Zelek →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *